fa-IRen-US
جستجو
یکشنبه, 26 فروردین,1403
Menu

جزئیات مطلب

برگزاری افتتاحیه نشست بین المللی شانگهای با حضور نمایندگان کشورهای عضو و با سخنرانی ریاست سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران

در ابتدا مایلم به میهمانان ارجمند جمهوری اسلامی ایران خوش آمد عرض کنم. مایه خرسندی عمیق  اینجانب و همکاران بنده در وزارت امور اقتصادی و دارائی و سازمان سرمایه گذاری ایران است که امروز شاهد برگزاری هشتمین نشست کارگروه سرمایه گذاری سازمان همکاری شانگهای با حضور نمایندگانی از تمامی کشورهای عضو سازمان در تهران هستیم.

برگزاری اولین رویداد رسمی سازمان شانگهای در زمینه اقتصادی در ایران بیانگر اراده سیاسی و ظرفیت فنی جمهوری اسلامی ایران برای تشریک مساعی با سایر کشورهای عضو در راستای پیشبرد اهداف و برنامه های سازمان است و امیدواریم در این راه به عنوان عضو جدید خانواده شانگهای از حمایت های دوستانمان برخوردار باشیم.

          امروزه تقویت همکاری و ایجاد زیرساخت های پیشرفت و توسعه در میان مجموعه سازمان بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته است. منطقه گرائی و همگرائی اقتصادی با رویکردهای اصلاحی و تحول خواهانه در نظم موجود اقتصادی بین المللی همراه شده و روندهای هنجاری، ساختاری و رفتاری برآمده از نظم پس از جنگ دوم جهانی و جنگ سرد به مثابه پیشران رویکردهای تبعیض آمیز، سیاسی، قهرآمیز و یکجانبه را به چالش کشیده است.

 در این فضا دستاوردهای اقتصادی بسیاری از کشورهای عضو به صورت جداگانه و نیز در قالب همکاری مشترک ذیل چتر سازمان شانگهای مورد توجه فزاینده ناظران بیرونی قرار گرفته است، به نحوی که این الگوی همکاری را عنصری مؤثر در فرآیند گذار مرکز ثقل قدرت بین المللی از غرب به شرق قلمداد میکنند. بنابراین تقویت اعتماد، گفتگو، دوستی، همکاری های عملی، بلند مدت و راهبردی میان اعضاء سازمان، اهمیتی بنیادین و روزافزون یافته است.

در این زمینه، نگاهی به اسناد و برنامه های اقدام مورد توافق کشورهای عضو نشان می دهد، یکی از الزامات تعمیق روابط اقتصادی و کارآمد ساختن فرآیندها و ساختارهای ایجاد شده و یا در حال ایجاد سازمان، نهادینه‌سازی برنامه ها و اقدامات مشترک است. مواجهه مستمر و همیشگی با امواج حمایت گرائی، ایجاد اختلال در زنجیره تأمین و تولید و سایر نوسانات اقتصادی و مالی که یکی از آثار آن کاهش جریان سرمایه گذاری است، حرکت منسجم و مستمر در مسیر تحکیم پیوندها و همگرائی را ضروری می سازد. گفتگو و تبادل نظر ما در خلال برگزاری این نشست پیرامون تشکیل مجمع سرمایه گذاران سازمان، یکی از مصادیق این تلاش است که مطمئنا واجد دستاوردهای قابل توجهی برای همه طرف‌ها خواهد بود.

ایجاد محیط مساعد برای سرمایه گذاری در محدوده جغرافیائی سازمان شانگهای یکی از محورهای مورد تأکید در سند راهبرد توسعه اقتصادی 2030 سازمان است که در تابستان گذشته به تصویب رسید. سازمان سرمایه گذاری ایران به عنوان متولی اصلی جذب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی، آمادگی دارد در چارچوب همکاری های دو و چندجانبه با سازمان‌های همتای خود، به تبادل نظر، اشتراک تجربیات و تلاش برای تدوین برنامه اقدام سند راهبرد توسعه اقتصادی سازمان در بخش سرمایه گذاری بپردازد.

در این زمینه مایلم تأکید نمایم مکانیسم های مالی و بانکی که منجر به بسیج منابع مالی و افزایش سرمایه گذاری در پروژه ها می‌گردد، مورد توجه سازمان سرمایه‌گذاری است و ما آمادگی داریم ضمن معرفی فرصت ها و ظرفیت های ایران در زمینه های مختلف مورد اهتمام اعضا، در مسیر تعریف منافع متقابل برای طراحی و اجرای پروژه های مشترک حرکت کنیم.

یکی دیگر از موارد مهم همکاری در ارتباط با سند راهبرد توسعه، فراهم ساختن زمینه ارتباط نظام مند و مستمر فعالان عرصه اقتصادی از جمله سرمایه گذاران کشورهای عضو است که برنامه‌ای در این قالب با هدف شبکه سازی و ایجاد بستر تعامل برای روز آینده در پارک علم و فن آوری پردیس تدارک دیده شده است.

در پایان مایلم این نکته را خاطرنشان سازم که شرائط خطیر کنونی حاکم بر مناسبات بین‌المللی، ضرورت پایبندی هر چه بیشتر به اصول و اهداف بنیادین سازمان همکاری شانگهای را آشکار ساخته است. فرصت سازی از ظرفیت‌های بینظیر اقتصادی کشورهای عضو، مسئولیت مهم و تاریخی ما برای ایجاد و تقویت صلح و ثبات و شکوفائی اقتصادی و رفاه برای ملت‌های‌مان است. به هر میزان پیوندهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان ملت های شانگهای تقویت گردد، نفوذ و مداخله خارجی، قلدری و یکجانبه گرائی و اقدامات قهرآمیز یکجانبه، کمتر مجال بروز و ظهور خواهند یافت.

از حسن توجه شما سپاسگزارم و اقامت خوشی را در تهران برایتان آرزو میکنم.

انتخابگر پوسته

دی ان ان