fa-IRen-US
جستجو
چهارشنبه, 02 خرداد,1403
Menu

جزئیات مطلب

برگزاری نشست دبیران کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و عراق

مصطفی پاک باطن، مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری از همکاری ایران و عراق خبر داد

در این ارتباط، مصطفی پاکباطن، مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری در این خصوص به روابط عمومی سازمان اظهار داشت:

"جلسه مذکور حسب هماهنگی وزارت بازرگانی عراق و سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران و همکاری وزارت امور خارجه و با هدف پیگیری تفاهمات اجلاس پنجم کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و نیز هماهنگی های اولیه برای برگزاری اجلاس ششم کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی به ریاست جناب آقای علی فکری، معاون محترم وزیر و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک­های  اقتصادی  وفنی ایران و دبیر طرف ایرانی کمیسیون مشترک و با حضور جناب آقای ستار جبار الجابری، معاون وزیر بازرگانی عراق و دبیر طرف عراقی کمیسیون مشترک در روز دوشنبه مورخ 7 اسفند ماه 1402 و بصورت وبیناری برگزار گردید.

در این جلسه آخرین وضعیت تفاهمات پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور که در سال گذشته در بغداد برگزار گردیده بود بررسی گردید و درخصوص سفر آتی ریاست محترم جمهور به بغداد و همچنین برگزاری ششمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور تفاهم گردید.

لازم به ذکر است که ان شاالله و پس از اتمام ماه مبارک رمضان و در اردیبهشت ماه سال 1403 اجلاس ششم کمیسیون مشترک ایران و عراق با مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی و دبیری سازمان سرمایه گذاری در تهران برگزار خواهد گردید.

لازم به ذکر است که عراق از جمله کشورهای مهم و استراتژیک منطقه غرب آسیا است که با 438,317 کیلومتر مربع مساحت، دارای 40 میلیون نفر جمعیت می باشد.

در حال حاضر این کشور به شریکی راهبردی در مناسبات سیاسی اقتصادی با ایران تبدیل شده است. عراق از جهت ژئوپلیتیکی؛ با دارا بودن بیشترین مرز خاکی به طول 1458 کیلومتر با ایران و با حدود 12 میلیارد دلار تجارت سالانه با ایران از اهمیت بالایی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و نقش کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی در حفظ و افزایش این روابط از جایگاهی خاص برخوردار می باشد."

انتخابگر پوسته

دی ان ان