fa-IRen-US
جستجو
پنجشنبه, 03 خرداد,1403
Menu

جزئیات مطلب

معاون سازمان سرمایه¬گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران: هدف دشمن جلوگیری از خروج ایران از محدوده اثرپذیری تحریم‌هاست.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه­ گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با بیان اینکه هرگونه بهم ریختگی و ناامنی که در سطح جامعه رخ می­دهد، اثر منفی در لایه­ های مختلف فعالیت­های اقتصادی، کسب و کار مردم و لایه­ های عمیق­تر از جمله در حوزه اقتصاد و همچنین تعاملات عمیق­تر حوزه سرمایه­ گذاری دارد، آثار منفی اغتشاشات بر اقتصاد را امری طبیعی دانست.

معاون سازمان سرمایه‌گذاری در مورد اینکه چرا امریکا و کشورهای غربی از این اغتشاشات به طور جدی حمایت کرده‌اند، خاطر نشان نموند که این اتفاق ابتدا یک رخداد اجتماعی بوده است، اما به سرعت مصادره و مورد سو استفاده جریانهای مخالف ج.ا. ایران قرار می­گیرد. هدف آنها خیلی روشن است، آمریکا و متحدانش می­خواهند از خروج ایران از محدوده اثر پذیری تحریم­ها جلوگیری کنند. براتی تاکید کرد اتخاذ راهبرد خنثی‌سازی تحریم‌ها از سوی ایران، آمریکا را به نقطه­ای رسانده است که برای متوقف کردن ایران، از اغتشاشات ایران حمایت کند.

معاون سازمان سرمایه‌گذاری توضیح داد که سیاست آمریکا در مقابل ایران در 15 سال گذشته یک سیاست تحریمی علیه ایران بوده است که ما به عنوان جنگ اقتصادی از آن یاد می­کنیم. در همه این سیر محور اصلی تحریم­هاست و هدف از آن به قول آقای نفیو که به عنوان معمار تحریم­ها می‌شناسیم، ایجاد درد در جامعه ایرانی با هدف فشار برای تغییر رفتار حاکمیت سیاسی بوده است. تحریم اگر از اثرگذاری خارج شود، سیاست آمریکا در قبال ایران ناکارآمد خواهد شد.

ایشان افزود روند آغاز شده از سال ۹۸ که با استقرار دولت سیزدهم فراگیر شد، خنثی‌سازی تحریم بود و محوری‌ترین تغییر این بود که پیشرفت کشور معطل مذاکره و توافق نشد. روزنامه نیویورک تایمز در اسفند ماه 1399 در مطلبی به تیم بایدن هشدار می­دهد که استراتژی اخذ شده از سوی ایران در بحث اقتصاد مقاومتی و خنثی سازی تحریم­ها  باعث از بین رفتن اثر تحریم می­شود و اثرات آن کم رنگ
می­شود و طبیعتاً یک اهرم فشار در ایران نمی­تواند باشد.

وی تاکید کرد سیاست خنثبی‌سازی تحریم هم در بعد داخلی و هم در بعد خارجی دنبال شد. برای مثال، کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفتی، افزایش سهم مالیات در درآمد دولت، افزایش انضباط در نظام بانکی و ... در حوزه خارجی نیز منطبق با واقعیت­های بین­المللی و وضعیت­ خودمان در نظام بین­المللی، اولویت­های روابط خارجی اصلاح شد. ما کشورهای هدف رو در حوزه سیاستهای خارجی خصوصاً در حوزه دیپلماسی اقتصادی اصلاح کردیم و توجه به همسایه­ها و کشورهای همسو جزو این سیاست می باشد.

معاون سازمان سرمایه‌گذاری در پایان و با جمع بندی بحث به این نکته اشاره نمود: در سال ۸۸ سیاست­ آمریکا برای بهره‌برداری از اغتشاشات داخل ایران تشدید تحریم­ها و تکمیل جعبه ابزار تحریمی خود علیه ایران بود، اما مسأله امریکا الان جلوگیری از کاهش اثرگذاری تحریم است. یعنی  هدف آن ایجاد اختلال در مسیر اصلاحات در داخل و همچنین ایجاد مانع سیاست دیپلماسی اقتصادی فعالی که ایران دنبال می­کند، با کشورهای همسایه و همسو، یعنی کشورهایی که می­تواند با ما روابط اقتصادی راهبردی ایجاد کند و تمام تلاش جریان خارجی در همین یک هفته ده روز اخیر این است که به اتفاقات داخل ایران رنگ و بوی اقتصادی بدهند.|پایان پیام

 

انتخابگر پوسته

دی ان ان