fa-IRen-US
جستجو
ﺳﻪشنبه, 05 تیر,1403
Menu

آرشیو اخبار

برگزاری نشست هماهنگی با دستگاه های ستادی مرتبط درخصوص اطلس سرمایه گذاری

چهارشنبه, 20 دی,1402 / دسته ها: اخبار ویژه

/

برگزاری نشست هماهنگی با دستگاه های ستادی مرتبط درخصوص اطلس سرمایه گذاری

نشست هماهنگی با دستگاه های ستادی مرتبط با داده های زیرساختی موردنیاز در اطلس سرمایه گذاری برگزار گردید.

در تداوم اقدامات مستمر انجام شده برای ایجاد اطلس سرمایه‌گذاری ، سازمان سرمایه‌گذاری ضمن هدفگذاری روشن برای تعیین ابعاد و ویژگی‌های قابل انتظار سامانه در زمان رونمایی در دهه مبارک فجر، نشست هماهنگی با وزارتخانه های نیرو، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی با حضور نمایندگان سازمان نقشه برداری کشور برای همکاری در ایجاد سرویس‌های اطلاعات مکانی مرتبط با زیرساخت‌ها در ژئوپورتال ملی کشور در روز دوشنبه مورخ 18 دی ماه جاری در محل سالن خلیج فارس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران برگزار گردید.

طرح اطلس سرمایه­ گذاری، اقدامی اصولی در تسهیل، تشویق و هدایت سرمایه­ گذاری داخلی و خارجی است.

مسعود براتی با تبیین اهداف و ضرورت‌های ایجاد اطلس سرمایه‌گذاری برای دستگاه‌های ستادی پرداخت و اعلام کرد: طرح اطلس سرمایه­گذاری، اقدامی اصولی در تسهیل، تشویق و هدایت سرمایه­ گذاری داخلی و خارجی است. وی عنوان کرد: براساس مطالعات صورت گرفته، نیاز کشور و تجربیات کشورهای دیگر، طرح اطلس سرمایه­ گذاری مطرح گردید و هم افزایی، همراهی و همکاری مناسبی از سوی دستگاه‌های متولی در زمینه ایجاد اطلس سرمایه­ گذاری شاهد بودیم و در این خصوص سازمان نقشه برداری کشور طی تفاهم نامه ای پیشرو اقدامات بود و مهم ترین داده های مکانی را در بستر SDI  قرار داد.

وی در تبیین الزامات اطلس سرمایه‌گذاری عنوان کرد: انتخاب مکان و نقطه بهینه مناسب در پهنه سرزمینی برای سرمایه گذار، یکی از الزامات اطلس سرمایه‌گذاری  است و این اطلس قرار است پاسخگوی جانمایی صحیح طرح های سرمایه‌گذاران داخلی و حارجی باشد.

معاون سازمان سرمایه‌گذاری با تاکید بر اهمیت طرح اطلس سرمایه‌گذاری برای بهبود جذب سرمایه‌گذاری خارجی افزود البته این طرح می‌تواند نقش موثری در تسهیل، تشویق و هدایت کلیه سرمایه‌گذاری‌ها اعم از داخلی و خارجی داشته باشد و علاوه بر آن، یک زیرساخت اطلاعات مکانی برای دستگاه اجرایی سرویس دهنده و سرویس گیرنده خدمات محسوب می‌شود.

اطلس سرمایه گذاری، فرآیند شروع سرمایه گذاری و مکان یابی را تسهیل می کند

در ادامه مجید الماسی معاون دفتر سرمایه گذاری با بیان اقدامات صورت پذیرفته در این خصوص، اظهار داشت اقدامات ملی و انتظاراتی از دستگاه های ستادی برای رونمایی از اطلس سرمایه گذاری می باشد و این طرح فرآیند شروع سرمایه گذاری و مکان یابی را تسهیل می کند و در ادامه باید بتواند سودآوری و بازدهی پروژه را اعلام نماید. وی تأکید نمود پس از اتصال لایه ها و داده های مکانی ملی و استانی، فرآیند تحلیلی اطلس سرمایه گذاری است و خروجی آینده آن، مطالعات امکان سنجی(FS) پروژه سرمایه گذاری خواهد بود.

کارکرد اطلس سرمایه گذاری، جانمایی موقعیت مکانی برای طرح و پروژه است

در ادامه علیرضا حاجعلی، رئیس اداره تشویق سرمایه گذاری ضمن ارائه کارکرد اطلس سرمایه گذاری و همچنین ملاحظات آن و جایگاه نهادهای ذی­ربط در ایجاد اطلس بیان نمودند: کارکرد اطلس سرمایه گذاری، جانمایی موقعیت مکانی برای طرح و پروژه می باشد که در این خصوص لایه های شناسایی شده است و ما از دستگاه ستادی می خواهیم که ضمن اظهار نظر در خصوص این لایه ها، اگر لایه ای لازم است که اضافه شود آن را به سازمان منعکس نمایند. در این ارتباط، انتظارات از دستگاه‌های ستادی مربوطه شامل اعلام‌نظر درمورد لایه‌های مکانی مورد درخواست، همکاری درخصوص طی فرآیندهای موردنیاز برای برقراری سرویس داده، همکاری در تدوین مدل تحلیلی و گردآوری ضوابط و معیارهای موثر بر جانمایی طرح‌های مرتبط با حوزه عملکرد دستگاه مربوطه، تعیین داده‌های مکانی که باید به صورت استانی یا ملی دریافت شود و هماهنگی با دستگاه‌های استانی تابعه برای ارائه اطلاعات قابل دریافت در استان‌ها است، وی همچنین ضرورت‌های همکاری در ایجاد، به‌روزرسانی، اصلاح، تکمیل و بهره‌برداری از داده‌های مکانی و اثرگذاری این پروژه بر تسهیل اجرای وظایف دستگاه‌های مربوطه را تشریح نمود.

استفاده از اطلاعات مکانی در مدیریت کشور یک الزام قانونی است

در ادامه علی مدد مدیر کل سامانه های ملی و زیر ساخت های اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور با بیان این موضوع که نیاز به زیرساخت برای کمک به مدیریت کشور از اولویت‌های اقدامات دستگاه‌ها می‌باشد،تأکید کردند در این مسیر هرچقدر هم که بخواهیم از هوش مصنوعی، ایجاد سامانه و سایر ابزارهای نوین استفاده نماییم، تا زمانی که زیرساخت و محتوای اولیه درستی دراختیار نباشد، به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

وی زیرساخت داده‌های مکانی مناسب را به‌منزله موتور یک خودرو معرفی نمودند و تأکید کردند تا زمانی که این خودرو موتور نداشته‌باشد، هرچقدر هم که امکانات رفاهی و قابلیت برای آن تعریف گردد، عملاً کاربردی نخواهدیافت. ایشان تأکید کردند استفاده از اطلاعات مکانی در مدیریت کشور یک الزام قانونی است که هیچ گریزی از آن نیست و مدیریت عالی و کلان کشور هم این ضرورت را شناسایی کرده و در قالب مصوبات شورای‌عالی نقشه‌برداری و سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط، این موضوع به دستگاه‌ها ابلاغ گردیده است.

وی تصریح کرد: براساس اعلام مرکز راهبردی افتا، تهیه و تصویب اسناد مخاطرات درخصوص اطلاعات مکانی هر دستگاه‌ اجرایی بر عهده کمیته امنیت همان دستگاه می‌باشد که این اسناد در مرحله بعد توسط کمیته امنیت سازمان نقشه برداری کشور بررسی و در صورت تایید این کمیته، دستگاه مربوطه براساس مفاد سند مخاطرات امکان اتصال و بارگذاری لایه های اطلاعاتی را در SDI خواهدداشت.

در این جلسه همچنین سازمان نقشه برداری کشور با نمایش سامانه، گزارشی از آخرین وضعیت اطلس سرمایه‌گذاری ارائه نمود و نمایندگان دستگاه های ستادی از وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به بیان نظرات و دیدگاه های خود درخصوص ضوابط استقرار و عوامل موثر بر جانمایی طرح های اقتصادی حوزه های ذی ربط پرداختند.

Print

/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

  • All
  • اخبار ویژه
  • اخبار برگزیده
  • اخبار استانها
More
    دی ان ان