fa-IRen-US
جستجو
یکشنبه, 30 اردیبهشت,1403
Menu

آرشیو اخبار

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری خارجی خبر داد؛ رشد 100 درصدی سرمایه گذاری خارجی در یک سال اخیر/ اساسنامه سازمان سرمایه گذاری بعد از ۵۰ سال اصلاح می‌شود

دوشنبه, 14 شهریور,1401 / دسته ها: اخبار, اخبار ویژه, اخبار برگزیده

/

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری خارجی خبر داد؛ رشد 100 درصدی سرمایه گذاری خارجی در یک سال اخیر/ اساسنامه سازمان سرمایه گذاری بعد از ۵۰ سال اصلاح می‌شود

رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی با اشاره به اینکه، اساسنامه سازمان بعد از ۵۰ سال اصلاح می‌شود، گفت: سرمایه گذاری خارجی در یکسال ابتدای دولت سیزدهم نسبت به جذب سرمایه در آخرین سال دولت دوازدهم حدود ۵۰ درصد رشد داشته و به حدود ۴.۸ میلیارد دلار رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، علی فکری با حضور در برنامه میز اقتصاد اخبار ساعت 14 سیمای جمهوری اسلامی ایران به تشریح دستاوردها و اقدامات اقتصادی دولت سیزدهم در حوزه جلب و جذب سرمایه خارجی پرداخت و گفت: از اقدامات اساسی دولت سیزدهم نسبت به دولت گذشته می توان به اصلاح مبنای محاسبه سرمایه گذاری خارجی، افزایش بازدیدهای موردی و میدانی برای رفع مشکلات سرمایه گذاران، برنامه ریزی هدفمند با کشورهای همسایه و همسو برای توسعه روابط اقتصادی و شناسایی فرصتهای جدید ورود سرمایه به کشور، اصلاح اساسنامه سازمان سرمایه‌گذاری برای هدایت و حمایت فعالانه سرمایه گذاران، تعریف روشهای جدید پرداخت اقساط وامهای اخذ شده دولتهای قبل از نهادهای بین المللی و برنامه های حمایت از ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد.

وی اعلام کرد: به مناسبت یکسالگی دولت با اقداماتی که دولت سیزدهم تاکنون انجام داده است میزان سرمایه گذاری خارجی معتبر در یکسال اخیر نزدیک به ۴.۸ میلیارد دلار بوده و نسبت به سال پایانی دولت دوازدهم (که ۲.۴ میلیارد بوده) شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی می باشیم.

                               

Image

 

رئیس سازمان سرمایه گذاری ادامه داد: این افزایش در حالی بود که با هدف پرهیز از اعلام آمارهای غیر دقیق به سیاستگذاران و فعالان اقتصادی اقدام به تغییر مبنای محاسبه میزان سرمایه گذاری خارجی در کشور نیز نموده بودیم. رویه قبلی تا قبل از دولت فعلی اینگونه بود که برای محاسبه میزان سرمایه گذاری، صرف صدور مجوز سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی مبنای اعلام آماری بود اما در رویه جدیدی که در یکسال اخیر توسط سازمان سرمایه گذاری اتخاذ شده صرفا میزان سرمایه گذاری که بخشی از آن به صورت قطعی ظرف مدت کوتاه و چندماهه وارد کشور شده باشد اعلام خواهد شد.

فکری تصریح کرد: بنابراین اگر بر اساس رویه قبلی قصد اعلام میزان سرمایه گذاری خارجی در یکسال ابتدایی دولت سیزدهم را داشتیم باید عدد ۸.۹ میلیارد دلار اعلام می شد که البته با همان شاخص سابق نیز نسبت به سال پایانی دولت دوازدهم (صدور صرف مجوز به ارزش ۳.۴۵ میلیارد دلار) شاهد رشد ۲.۵ برابر می باشیم.

 

وی تأکید کرد: از برنامه های بعدی ما آسیب شناسی دقیق از علت اختلاف بین صدور مجوز سرمایه گذاری با ورود بخشی از منابع مالی آن به کشور می باشد و در تلاش هستیم تا حد ممکن سرمایه گذاران اقدام به ورود سرمایه های خود پس از اخذ مجوز نمایند.

معاون وزیر اقتصاد توضیح داد: از دلایل دوبرابر شدن میزان سرمایه گذاری معتبر در کشور در یکسال اخیر نسبت به سال قبل از آن، اصلاح رویکرد سیاستگذاری نسبت به گذشته و اتخاذ راهبردهای فعالانه با کشورهای همسایه و همسو به عنوان کشورهای هدف جهت ورود سرمایه به  ایران بوده است چرا که تعریف منافع مشترک با کشورهای همسایه و همسو بسیار راحت تر از تعریف منافع مشترک با کشورهای دیگر بوده و این موضوع در سفرهای وزارت امور اقتصادی و دارائی به روسیه،‌ افغانستان، پاکستان و… نیز مشهود است.

                                   

Image


 

                                   

Image

 

وی ادامه داد: از اقدامات دیگری که در یکسال اخیر انجام شد با پیروی از سیاست سفرهای استانی دولت، رفتن به سراغ سرمایه گذاران در استانهای مختلف کشور(خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، قم، هرمزگان و…) بود تا با دیدارهای چهره به چهره با سرمایه گذاران و بررسی مشکلات آنان، حل موضوعات موردی این افراد با حضور معاون وزیر در استان به اولویت اول دستگاه های استانی و ملی تبدیل شود.

ایشان یادآورد شد: البته این سفرها برای ما کافی نیست و در دولت علاوه بر سفرهای استانی برای شناسایی فرصتهای سرمایه گذاری، حل مشکلات سرمایه گذاران، شناسایی سرمایه گذاران جدید و… در حال تدبیر برای حل مشکلات ریشه ای تر حوزه سرمایه گذاری هستیم.

فکری با توضیح برنامه های آتی سازمان سرمایه گذاری ادامه داد: امیدواریم موضوع اصلاح اساسنامه سازمان سرمایه گذاری(برای اتصال فعالانه سرمایه گذار به سرمایه پذیر) بر اساس برنامه زمانی تا یکماه آتی(پایان شهریورماه) در دولت نهایی شود. با اصلاح اساسنامه تغییرات عمده ای در حوزه سرمایه گذاری به وقوع خواهد پیوست که سیگنال اعتمادبخشی به سرمایه گذاران خارجی و ایرانیان خارج از کشور خواهد داد چرا که نشان از یک فکر و برنامه منسجم برای ارائه نقشه راهبردهای کلان صنعتی کشور و تعریف پروژه های اولویت دار ذیل آنها بوده و امکان معرفی فرصتهای سرمایه گذاری به صورت رسمی به طرفهای خارجی توسط دولت جمهوری اسلامی ایران را خواهد داد.

وی یادآور شد:‌ البته در این مسیر فقط اصلاح قوانین کافی نیست و رویکرد دستگاه ها نیز باید به حوزه سرمایه گذاری و حمایت و تشویق سرمایه گذاران تغییر یابد که در اینجا ضمن تشکر از تمامی دستگاه های نظامی و انتظامی که همکاری تنگاتنگی در یکسال اخیر با ما داشته اند به طور مشخص از نیروی انتظامی خواهشمندیم تا در همکاری نزدیک با سازمان سرمایه گذاری برای ارتقای این حوزه همراهی بیشتری نمایند.

فکری در پاسخ به سوال مجری در خصوص وضعیت اعتبارات و وامهای خارجی اعلام کرد: متاسفانه به دلیل عدم پرداخت به موقع اقساط وامهای دریافت شدهاز نهادهای و موسسات بین المللی توسط دولت قبل، در حال حاضر در حال ایجاد روشهای جدید پرداخت اقساط وامهای قبلی هستیم تا ضمن ترمیم رابطه تخریب شده با این نهادها، مسیر را اصلاح کنیم و پس از آن امکان دریافت وامهای جدید وجود خواهد داشت. البته ذکر این نکته ضروریست که برخی نهادها و موسسات بین المللی با هدف ورود به فضای سیاستگذاری کشور در خصوص نحوه مصرف یا محل مصرف این منابع شروطی اعلام می کنند که جمهوری اسلامی ایران ضمن هوشیاری نسبت به این شروط از درخواست برای دریافت اینگونه وامها خودداری نموده و تنها مواردی را خواهد پذیرفت که چنین شروطی به عنوان شرط لازم دریافت وام مطرح نباشد. مانند وام نود میلیون دلاری خرید لوازم و تجهیزات پزشکی بانک جهانی که سال گذشته دریافت شد.

رئیس سازمان سرمایه گذاری در پایان از بررسی لایحه حمایت از ایرانیان مقیم خارج کشور در دولت خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با نهایی شدن این لایحه و تصویب آن بتوان به حمایتهای جدی برای ورود سرمایه های ایرانیان خارج کشور اقدام کرد.

                         

Print

/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

دی ان ان