fa-IRen-US
جستجو
جمعه, 17 آذر,1402
Menu

آرشیو اخبار

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی: امنیت سرمایه گذاری در ایران افزایش یافته است

چهارشنبه, 25 تیر,1399 / دسته ها: اخبار ویژه

/

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی: امنیت سرمایه گذاری در ایران افزایش یافته است

شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران براساس پژوهشی که مرکز پژوهش های مجلس انجام داده در زمستان سال ۹۸ به بهترین حد خود در ۹ فصل پیش از این دوره رسید.

مرکز پژوهش های مجلس گزارش نهمین سنجش پی در پی و فصلی «شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران» را منتشر کرد. براساس این گزارش، شاخص کل امنیت سرمایه گذاری در ایران در زمستان ۱۳۹۸ کمیّت ۵.۸۴ از ۱۰ (۱۰ بدترین حالت) سنجیده شده است. مقدار عددی این شاخص در مطالعه فصل قبل از آن (پاییز ۱۳۹۸)، ۶.۱۲ محاسبه شده بود که نشان می دهد ارزیابی امنیت سرمایه گذاری در زمستان ۱۳۹۸ نسبت به فصل قبل از آن و برخلاف روندهای گذشته مناسب تر (بهتر) بوده است.

این در حالی است که شاخص امنیت سرمایه گذاری در پاییز ۱۳۹۷ کمیّت ۶.۴۳ و در زمستان ۱۳۹۷ کمیت ۶.۱۸، در بهار ۱۳۹۸ کمیّت ۶.۰۷ و در تابستان ۱۳۹۸ نیز کمیّت ۶.۰۷ بوده است. روند بهبود شاخص امنیت سرمایه گذاری (کم شدن کمیت شاخص) که از پاییز ۱۳۹۷ شروع شده بود، در تابستان ۱۳۹۸ متوقف و در پاییز ۱۳۹۸ (همزمان با ناامنی های بعد از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه ۱۳۹۸) معکوس شد و به عدد ۶.۱۲ رسید. این شاخص در زمستان ۱۳۹۸، (۵.۸۴) مناسب ترین ارزیابی امنیت سرمایه گذاری از شروع این مطالعات فصلی از اسفند ۱۳۹۶ تاکنون است.

بهبود شاخص امنیت سرمایه گذاری در زمستان ۱۳۹۸ در شرایطی اتفاق افتاده که از اول اسفند ماه ۱۳۹۸، ویروس کرونا به تدریج فروش بسیاری از واحدهای تولیدی را تحت تاثیر قرار داد تا حدی که فروش ویژه پایان سال و ایام نوروز ۱۳۹۹ عملا منتفی شد. این پدیده به برخی کسب و کارها به خصوص پوشاک، ضربه سختی زد. با وجود این واقعیت، ممکن است چنین به نظر برسد که بهبود شاخص امنیت سرمایه گذاری در زمستان ۱۳۹۸ دور از انتظار است.

در این خصوص لازم است به این نکته توجه شود که این پایش، «امنیت سرمایه گذاری» را می سنجد نه «فروش» یا «محیط کسب و کار» را. آنچه شاخص امنیت سرمایه گذاری می سنجد بیشتر از جنس ثبات قوانین و مقررات، سلامت اداری، تضمین حقوق مالکیت، فرهنگ وفای به عهد در بازارها و … است که به صورت مستقیم تحت تاثیر شیوع کرونا قرار ندارند. البته می توان انتظار داشت که با توجه به نوسانات نرخ ها در بازارهای ارز و کالاهای واسطه ای در بهار ۱۳۹۹، که از آثار غیرمستقیم شیوع کرونا بود، شاخص امنیت سرمایه گذاری در بهار ۱۳۹۹ نسبت به زمستان ۱۳۹۸ بدتر شود.

در این دوره از ارزیابی شاخص امنیت سرمایه گذاری، تعداد نمونه ها از جامعه فعالان اقتصادی احصا شده توسط تیم تحقیق، به حدود ۸۵ درصد کفایت قابل تعمیم به جامعه افزایش پیداکرده، لذا نتایج این دوره را با اطمینان بیشتری نسبت به دوره های قبل می توان مورد استفاده قرارداد.

براساس ارزیابی فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پیمایش، در زمستان ۱۳۹۸ نامناسب ترین مولفه های امنیت سرمایه گذاری ارزیابی شده به ترتیب عبارت بوده اند از:

۱. عمل مسئولان ملی به وعده های داده شده (۷.۹۸)

۲. میزان اختلال ایجاد شده در اثر تحریم های خارجی (۷.۸۸)

۳. عمل مسئولان استانی و محلی به وعده های اقتصادی داده شده (۷.۸۷)

مناسب ترین مولفه های امنیت سرمایه گذاری طی زمستان ۱۳۹۸ نیز به این ترتیب بوده اند:

۱. رواج توزیع کالای قاچاق (۳.۵۳)

۲. سرقت مالی (پول نقد، کالا، تجهیزات (۳.۷۴)

۳. استفاده غیرمجاز از نام و علائم تجاری یا مالکیت معنوی (۴.۱۴)

لازم به یادآوری است فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این سلسله مطالعات فصلی، نامناسب ترین مولفه های امنیت سرمایه گذاری در ایران در پاییز ۱۳۹۸ را چنین ارزیابی کرده بودند:

۱. وفای به عهد در اجرای قراردادها توسط دولت و شرکت های دولتی (۸.۷۱)

۲. اِعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی (۷.۵۵)

۳. احقاق حقوق قانونی در ادارات دولتی (۷.۵۲)

نامناسب ترین مولفه برای امنیت سرمایه گذاری که فعالان اقتصادی را بیش از همه آزار می دهد در این مطالعه هم مانند دوره های گذشته، مولفه های «عمل مسئولان ملی به وعده های داده شده» به عنوان رتبه اول و مولفه «عمل مسئولان استانی و محلی به وعده های اقتصادی داده شده» به عنوان رتبه سوم نامناسب ترین ارزیابی ها را به خود اختصاص داده اند، اما نکته قابل توجه رشد شدید ارزیابی نامناسب از مولفه «میزان اختلال ایجاد شده در اثر تحریم های خارجی «بوده است که دلیل آن باید بررسی شود.

این گزارش با استفاده از دو مجموعه داده های پیمایشی و آماری و شاخص کلی (ترکیب دو مجموعه داده پیمایشی و آماری)، تهیه شده است. براساس یافته های داده های پیمایشی در زمستان ۱۳۹۸، فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پیمایش از آذربایجان شرقی، تهران و البرز، نامناسب ترین ارزیابی و استان های یزد، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی مناسب ترین ارزیابی را از وضعیت مولفه های پیمایشی شاخص امنیت سرمایه گذاری ارائه کرده اند. اما پس از تلفیق داده های آماری و یافته های پیمایشی در این پژوهش، استان های تهران، البرز و آذربایجان شرقی نامناسب ترین و استان های یزد، خراسان جنوبی و همدان مناسب ترین وضعیت را از نظر شاخص امنیت سرمایه گذاری نسبت به سایر استان ها در زمستان ۱۳۹۸ کسب کرده اند.

ارزیابی شاخص امنیت سرمایه گذاری در پاییز ۱۳۹۸ نشان داده بود به ترتیب سه استان همدان، خراسان جنوبی و قم جز مناسب ترین ها بودند و سه استان کهگیلویه و بویراحمد، تهران و اردبیل به ترتیب جز نامناسب ترین استان ها در آن پایش ارزیابی شده بودند. همچنین براساس نتایج این مطالعه، در زمستان ۱۳۹۸، از بین ۹ حوزه فعالیت اقتصادی، فعالان اقتصادی در ۲ حوزه (نفت خام و گاز طبیعی، تامین آب و برق و گاز) و (هتل، رستوران، تهیه و توزیع غذا) همزمان مناسب ترین ارزیابی و فعالان اقتصادی در حوزه های (معدن بجز نفت و گاز) و (زراعت، باغداری و جنگلداری) نامناسب ترین ارزیابی را از وضعیت امنیت سرمایه گذاری ارائه کرده اند.

 

Print

/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

دی ان ان