fa-IRen-US
جستجو
ﺳﻪشنبه, 29 خرداد,1403
Menu

آرشیو اخبار

با ارسال نامه ای توسط معاون وزیر اقتصاد به مدیر اجرایی بانک جهانی صورت گرفت: انعكاس نگرانی‌های اتاق‌های سه گانه ایران از بخش خصوصی، پایش و بهبود محیط كسب‌وكار به بانك جهانی

ﺳﻪشنبه, 19 اسفند,1399 / دسته ها: اخبار, اخبار ویژه, اخبار برگزیده

/

با ارسال نامه ای توسط معاون وزیر اقتصاد به مدیر اجرایی بانک جهانی صورت گرفت: انعكاس نگرانی‌های اتاق‌های سه گانه ایران از بخش خصوصی، پایش و بهبود محیط كسب‌وكار به بانك جهانی

انعكاس نگرانی‌های اتاق‌های سه گانه ایران به نمایندگی از بخش خصوصی و مركز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط كسب‌وكار در زمینه شاخص كسب‌و كار و ابهام در فرمول و روش ارزیابی اطلاعات بهبود محیط كسب‌وكار ارسالی به بانك جهانی

با ارسال نامه ای توسط معاون وزیر اقتصاد به مدیر اجرایی بانک جهانی صورت گرفت: انعکاس نگرانی‌های اتاق‌های سه گانه ایران به نمایندگی از بخش خصوصی و مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب‌وکار در زمینه شاخص کسب‌وکار و ابهام در فرمول و روش ارزیابی اطلاعات بهبود محیط کسب‌وکار ارسالی به بانک جهانی.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با ارسال نامه‌ای اعتراضی، نگرانی‌ها و انتقادات اتاق‌های سه گانه ایران به نمایندگی از بخش خصوصی و مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب‌وکار در زمینه شاخص کسب‌وکار در خصوص ابهام در فرمول و روش ارزیابی اطلاعات ارسالی را به بانک جهانی منعکس نمود.


به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) در نامه ارسالی از سوی دکتر سید علی محمد موسوی به  عبدالحق بجاوی مدیر اجرایی بانک جهانی موارد ذیل انعکاس یافته است:


-  اهمیت وجود تصویری روشن از تلاش های کشورمان  در زمینه بهبود محیط کسب و کار،
-  ابراز نگرانی از وجود ابهام در فرمول و روش ارزیابی اطلاعات ارسالی کشورمان در بانک،
-  اعلام تلاش های وزارت امور اقتصادی و دارایی و کسب نظر و همکاری مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب‌وکار با شرکت‌های بخش خصوصی در ایران و بهره گرفتن از دیدگاه‌های اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون  در بهبود محیط کسب و کار،
-  ابراز نارضایتی از بانک جهانی بابت عدم تایید تمامی دستاوردهای کشور در حوزه کسب و کار،

گفتنی است برخی از ایرادات روش‌شناسی نماگرهای شاخص سهولت انجام کسب وکار بانک جهانی توسط مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط كسب‌وكار وزارت اقتصاد از طریق مشورت با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، اتاق اصناف و اتاق تعاون ایران تنظیم و طی نامه دکتر موسوی به بانک جهانی منعکس گردیده است، به شرح ذیل می باشد:


•    فروض در نظر گرفته شده از طرف بانک جهانی برای هر نماگر به گونه‌ای است که به سختی می‌توان یک نمونه عینی از آن در برخی کشورها یافت و این امر تکمیل پرسشنامه را برای پرسش‌شوندگان با مشکل روبرو می‌کند. با توجه به اینکه در برخی نماگرها، هزینه‌ها بر حسب دلار در محاسبات وارد می‌شود لازم است در کشورهایی مثل ایران که نرخ‌های ارز متعدد دارند اینکه کدام نرخ ارز ملاک عمل قرار می‌گیرد، شفاف گردد. به عبارت دیگر در روش‌شناسی به صورت شفاف توضیح داده نشده است که هزینه هر کشور با چه نرخی به دلار تبدیل می‌شود و به نظر می‌رسد در مورد ایران نرخ واقعی دلار که بر مبنای آن در بازار مبادله می‌شود بیش‌تر از نرخی است که بانک جهانی در نظر می‌گیرد و بنابراین هزینه واقعی نماگرها (به دلار) کم‌تر از مقداری است که گزارش می‌شود. عدم لحاظ شرایط تحریم یا سایر محدودیت‌های اقتصادی و سیاسی که برای برخی از کشورها وجود دارد قطعا روش‌شناسی را دچار اختلال خواهد نمود چرا که شرایط یکسانی لحاظ نشده است.


•    عدم توجه بانک جهانی در انتخاب پرسش‌شوندگان و جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها بعضا از پرسش‌شوندگان غیرمتخصص، منجر به ایجاد تورش در نتایج خواهد شد.


•    در روش‌شناسی شاخص سهولت انجام کسب‌وکار به تفاوت‌های کشورها در زمینه‌های مختلف از جمله اندازه اقتصاد، موقعیت جغرافیایی، جمعیت، عوامل نهادی و فرهنگی و ... توجهی نشده است. به طور کلی این تمایز قائل نشدن بین گروه کشورهای مختلف، باعث شده که کشورها در تلاش برای ارتقای رتبه، به تغییرات در قوانین و مقررات داخلی خود در جهت یکسان‌سازی با قوانین کشورهای برتر در این شاخص و یا به تعبیر دیگر به مسابقه مقررات‌زدایی بدون فکر، مبادرت ورزند، در حالی‌که قوانین یکسان لزوما تاثیر مشابهی در فضای کسب‌وکاری متفاوت آن‌ها نخواهد داشت.


•    علاوه بر آن اشکالاتی اختصاصی در خصوص نماگرهای تجارت فرامرزی، نماگر دسترسی به برق، نماگر پرداخت مالیات،  نماگر حمایت از سهامداران خرد و نماگر ورشکستگی و پرداخت دیون با بانک جهانی نیز منعکس شده است. 

 

شایان ذکر است، مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط كسب‌وكار مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی مرجع ملی ارتباط با بانک جهانی در خصوص شاخص سهولت کسب و کار می باشد.

 

روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری

 

Print

/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

  • All
  • اخبار ویژه
  • اخبار برگزیده
  • اخبار استانها
More
    دی ان ان