fa-IRen-US
جستجو
دوشنبه, 28 خرداد,1403
Menu

تامین منابع مالی خارجی

بورسیه های تحصیلی و دوره های آموزشی

فراخوان سیزدهمین دوره اعطای جایزه یکصد هزار دلاری علوم و تکنولوژی

 
اعلام نتایج بورسیه مقاطع دکترا و فوق دکترا
 سال 2014 بانک توسعه اسلامی

بر اساس اعلام دفتر وامها و مجامع و موسسات بین‌المللی، نتایج رقابتهای متقاضیان بورسیه دکترا و فوق دکترای بانک توسعه اسلامی سال 93- 1392 (2014) در تاریخ 3 دی ماه سالجاری اعلام گردید.
حسب اعلام بانک مذکور، پذیرفته‌شدگان از هر کشور  (متقاضی استفاده از بورسیه مذکور) در سالجاری حداکثر سه نفر و در مجموع کل کشورهای عضو 45 نفر می‌باشند. از بین بیست داوطلبان معرفی شده از کشورمان، سه داوطلب ذیل با کسب بالاترین رتبه در فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی بانک توسعه اسلامی جهت اعطای بورسیه تحصیلی قرار گرفتند:
1- سرکار خانم زهرا ثابت سروستانی، مقطع دکترا، رشته مهندسی الکترونیک، دانشگاه UCL انگلستان،
2- جناب آقای وحید نصراللهی، مقطع دکترا، ‌رشته نانو، دانشگاه بیرمنگهام انگلستان،
3- جناب آقای پویا بابانژاد ممقانی، رشته بیوتکنولوژی، دانشگاه کمبرییج انگلستان.
فرم دعوت‌نامه رسمی، فرایند اخذ روادید و سایر اقدامات موردنظر، از سوی بانک توسعه اسلامی به ایمیل پذیرفته‌شدگان نهایی ارسال گردیده است.
شایان ذکر است، ثبت‌نام داوطلبین برای سال آتی و نحوه ارسال مدارک طی هفته‌های آتی، پس از  اعلام رسمی  بانک توسعه اسلامی در وب‌سایت سازمان اطلاع‌رسانی خواهد شد. 
 

دفتر وامها،مجامع و موسسات بین‌المللی

 

اطلاعیه ثبت نام در بورسیه سال 2016-2015

بر اساس اعلام دفتر وامها و مجامع و موسسات بین المللی، ثبت نام جهت بورسیه مقاطع دکترا و فوق دکترای بانک توسعه اسلامی برای سال تحصیلی 2016-2015 آغاز گردیده است. در این دوره بانک 50 نفر از 56 کشور عضو بانک را جهت دریافت بورسیه پذیرش خواهد نمود. متقاضیان میبایست فرمهای تقاضانامه را حسب شرایط و اطلاعات مندرج در اطلاعیه تکمیل و جهت طی مراحل داخلی و اخذ مجوزهای مربوطه، از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دفتر وامها، مجامع و موسسات بین المللی این سازمان ارسال نمایند. آخرین مهلت دریافت مدارک کامل و ترجمه شده و برابر اصل شده این دفتر پایان وقت اداری روز 30/11/1393 (سی بهمن ماه 1393) میباشد. شایان ذکر است که فرصت ارائه شده به هیچ عنوان قابل تمدید نمیباشد.

شرایط و ضوابط ثبت نام متقاضیان به شرح ذیل می باشد:

1- کلیه هزینه¬های اقامت، هزینه شهریه دانشگاه و پوشش بیمه پزشکی، هزینه بلیط رفت و برگشت، تهیه منابع آموزشی و شرکت در سمینارها و کنفرانسهای مرتبط در طول تحصیل برعهده دانشگاه بورس دهنده و بانک توسعه اسلامی میباشد. بورس مذکور برای سه سال تمام وقت در مقطع دکترا و یا شش تا دوازده ماه در مقطع فوق دکترا میباشد.

2- داوطلب میبایست مقیم کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی،‌ کارمند دائمی و تمام وقت یک موسسه یا مرکز تحقیقاتی یا دانشگاهی در کشور مبداء باشد. حداقل 3 سال برای مقطع دکترا و 5 سال برای مقطع فوق دکترا سابقه کاری مرتبط (پس از فراغت از تحصیل) داشته باشد و از سوی دانشگاه محل تحصیل یا موسسه تحقیقاتی محل فعالیت توصیه نامه ارائه شود.

3- حداکثر سن برای مقطع دکترا 35 و برای فوق دکترا 40 سال میباشد.

4- رتبه علمی لیسانس یا فوق لیسانس نامبرده در رشته های علوم و تکنولوژی حداقل خوب یا بالاتر باشد.

5- تعهد بازگشت به کشور پس از پایان دوره به این سازمان ارائه نماید.

6-از محل دیگری بورسیه دریافت نکرده باشد و در حال تحصیل در مقاطع دکترا و فوق دکترا نباشد.

7-تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشند.( مدرک آیلتس یا تافل معتبر ضمیمه شود )

8- دارای شرایط بدنی مناسب جهت شرکت در دوره های دکترا (سه ساله) یا فوق دکترا (12 ماهه) باشد.

9-رشته های مورد پذیرش شامل پزشکی و سلامت، کشاورزی و محصولات غذایی، منابع آبی و بیابان¬زدایی، انرژی و توسعه زیرساخت، نانوتکنولوژی و ICT و یا شاخه های علوم محض با تمرکز بر اختراعات و نوآوری¬ها (Invention-Related Pure Science) باشند.

10- در سال آتی شرط جدیدی به مراحل پذیرش متقاضیان فوق دکترا اضافه شده که بر اساس آن، داوطلبین مقطع فوق دکترا میبایست مسئولیت انجام یک تحقیق شش ماهه و نوآورانه برای حل مشکلات کشورهای اسلامی از جمله مالاریا،کرونا، ابولا،تولید محصولات غذایی، خشکسالی و منابع آبی  و انرژی را بپذیرند. همچنین بعنوان یک پیش شرط جدید، داوطلبین مقطع فوق دکترا میبایست دعوت نامه ای از یکی از مراکز تحقیقاتی معتبر در یکی از کشورهای عضو بانک یا سایر کشورهای پیشرفته داشته باشند.

11- متقاضیان مقطع دکترا میبایست دارای پذیرش معتبر از یکی از دانشگاههای مورد پذیرش بانک توسعه اسلامی حسب لیست  THES باشند.

(برای اسامی دانشگاهها کلیک کنید.  http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings)

12- اولویت با  یکی از دانشگاههای طرف قرارداد  همکاری با بانک  شامل کمبریج،‌آکسفورد، ناتینگهام و بیرمنگام ،UCL  انگلیس،‌ پرینستون آمریکا، پاریس تک فرانسه، کاوست عربستان سعودی یا از پنجاه دانشگاه اول لیست فوق میباشد.

13- نتایج در  دسامبر 2015 از سوی بانک اعلام خواهد شد.

14-کلیه مدارک میبایست صرفاً از طریق مرجع ملی بانک توسعه اسلامی در ایران (دفتر وامها، مجامع و موسسات بین المللی، سازمان سرمایه¬گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، وزارت امور اقتصادی و دارایی) به بانک ارسال گردد و هیچگونه مدرک ارسال شده از سایر اشخاص و نهادها معتبر نخواهد بود.

15- متقاضیان میبایست به همراه فرم تکمیل شده و مدارک ترجمه شده که در پوشه به تفکیک و بطور منظم و براساس فرمهای تقاضا قرار داده شده است، به آدرس مرجع ملی بانک به نشانی تهران، میدان امام خمینی، خیابان داور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، ساختمان شهید ابراهیمی، طبقه ششم، دفتر وامها و مجامع بین-المللی مراجعه و نسبت به تحویل مدارک و امضای فرم تعهد برگشت پس از پایان تحصیل اقدام نمایند. مراجعه داوطلبین از روزهای شنبه لغایت چهارشنبه و در ساعات اداری و باهماهنگی قبلی با شماره تلفن 39902476  امکان¬پذیر خواهد بود.

متقاضیان میبایست جهت تکمیل فرمها،‌ بررسی کامل  شرایط و ضوابط، دانشگاههای مورد پذیرش و سایر اطلاعات به لینک مربوطه در سایت بانک توسعه اسلامی به نشانی زیر مراجعه و نسبت به تکمیل فرمها و ارسال اقدام نمایند:

http://www.isdb.org/scholarship and assistance/Merit Scholarship

انتخابگر پوسته

دی ان ان